İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Spotify Konuşma Tanıma Teknolojisi Geliştiriyor 2021

Spotify Konuşma Tanıma Teknolojisi Geliştiriyor 2021

featured

Spotify Konuşma Tanıma Teknolojisi Geliştiriyor

Dünya müzik akışı devi Spotify, geçtiğimiz günlerde, Kullanıcıların ses ve ruh haline göre müzik önermelerine analiz etmesine olanatak tanıyan yeni bir teknolojinin patentini aldı.

Spotify, Music Bussines Worldwide tarafında bildirildiği üzerine bu patent ilk olarak Şubat 2018’de başvurulmuş ve Ocak 2021 Yılında kabul edildi. Spotify’ın amacının “duygusal bir durum, cinsiyet ve yaş” gibi özellikleri tanımlamak için ses tanımlamak üzere kullanacağını belirtti. – Aksana göre göre içerik öner-
İşveçli şirketin bazılarının “Aşırı kişisel” kişiselleştirme teknikleri olarak gördüğü bu uygulama. Kimileri tarafından oldukça tehlikeli ve güvensiz bir uygulama olacağını düşünüyor.
Her iki durumda da Spotfiy’ın amacı ister müzik ister podcast önerileri veya potansiyel olarak kullanıcıları daha alakalı ve uygun içeriklerle hedeflemektedir.
– Bu uygulama reklam önerilerini de etkileyecektir –
Şirket, Kullanıcılarına önceki dinleme alışkanlıklarına göre yeni ses içeriği öneren algoritması ile zaten tanınıyordu. Bu nedenle yeteneklerini ve doğruluğu geliştirmek için başka ölçütler eklemek istemesi şaşırtıcı değildi.

Spotify Konuşma Tanıma Teknolojisi Geliştiriyor

Gizlilik ve Kişiselleştirme

Dev teknoloji şirketleri platformların hem kullanıcılar hem de reklamverenler için büyütmeye ve optimize etmeye devam ettikçe, kişisel veri gizliliği sürekli bir kamuoyu endişesi konusu, Facebook’un Cambridge veri skandalı sonrası 2018’den özellikle iyi belgelenmiş bir örnekti, ancak çok sayıda başka veri izleme şirketlerinden yetişkinlere yönelik sitelere kadar kötüye kullanan tüketici verilerinin örnekleri de var.
Yakın zamanda da Whatsapp Güncellenen Sözleşmesi ile kullanıcıları ciddi anlamda tedirgin bir duruma sokmuştu.
Akıllı hoparlörlerin yükselişiyle, sürekli olarak bizleri dinleyen cihazların, bilgileri istenmeyen bir şekilde zaten kaydederek ve bir teknoloji şirketinin kitle analizinde bir veri noktası olarak kullanarak kullanıcılarının gizliliğini ihlal edeceği endişesi gündeme gelmişti.
Kolaylık sağlamak amacıyla mahremiyete giren bu cihazlar önemli ölçüde çağımızın büyük bir hastalığı.
Spotify dinleyicileri, hizmetin sağladığı algoritmik kişiselleştirmeyi benimseyip bundan keyif alsa da verileri toplamak için bu daha derinlemesine araştırılmalıdır. Bu kadar kolay kabul edilmemesi tarafımızca önerimizdir.
Whatsapp Kullanıcı Sözleşmesi Değişti Kabul etmeyen Kullanamayacak
Uygun Fiyat ile Oyun Satın almak için Tıklayın

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Oyun Haberleri ve Hata Çözümlerini, Rehber Makaleleri ile sizleri buluşturuyor ve her şeyden ilk haberdar olmanızı sağlıyorum. Furkann.net adresinden detaylı bilgilerime erişebilirsiniz.

Yorum Yap