İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Google Play Uygulama İndirme Sorunu Çözümü

Google Play Uygulama İndirme Sorunu Çözümü

Google Play Uygulama İndirme Sorunu

Google Play Uygulama İndirme Sorunu

Google Play Store, işletim sistemi Android olan akıllı telefonlar için sunulan bir uygulama. Bu uygulamada gerek ücretli, gerekse ücretsiz pek çok uygulama söz konusu. Tüm bunları indirmek için tek bir butona dokunarak indirmek yeterli. Ancak bazı durumlarda kullanıcılar Google Play Store indirme sorunuyla da karşı karşıya kalabiliyor. Durum bu olunca belki de milyonlarca uygulaması olan bu platform, tamamen yararsız bir uygulama halini alıyor. Peki, Google Play uygulama indirme sorunu olursa ne yapılmalı? İşte bu durum karşısında deneyebileceğiniz bazı yöntemler.

Akıllı Telefonu Tekrar Başlatın

Yeniden başlatmak, çoğu elektronik cihaz için geçerli bir durum. Ancak çoğu zaman problemin çözülmesini de sağlıyor. Bu sebeple cihazınızı yeniden başlatırsanız, bu sorunun çözülmesi yüksek bir ihtimal oluyor. Eğer bunu önce denerseniz, çok kısa süre içerisinde sorununuzu çözebilirsiniz.

Android Uygulamaları, SD Karta (Hafıza Kartı) Nasıl Taşınır?

İnternet Bağlantısını Kontrol Edin

Eğer Wi-Fi ile bağlanıyorsanız, paket veriye geçiş yaparak yeniden indirmeyi deneyin. Zira bazen internette de bir sorun olabiliyor. Yine telefonunuz bulunduğunuz yerden çekmiyorsa ve paket veri kullanıyorsanız, şebeke sorunu interneti de etkilediği için dolaylı olarak Google Play Uygulama İndirme Sorunu da yaşanıyor.

Uçak Modunu Kullanın

Bilindiği uçak modu tüm bağlantıları devre dışı bırakıyor. Eğer telefonunuza reset atamıyorsanız, bu seçenek de benzer bir etki yapacak. Tabi bu reset atmamanız anlamına da gelmiyor. Bunun için ilk olarak telefon ekranınızı biraz alta doğru kaydırın ve açılan menüden uçak simgesiyle belirtilen uçak modunu bulun. Ardından buna dokunarak, aktif hale getirin ve 1-2 dakika bekledikten sonra yeniden devreye alın.

VPN Kullanmayın

Eğer herhangi bir Proxy sunucusu veya VPN kullanıyorsanız, bu durum indirmeyi bazen etkilemekte. Bu nedenle kullandığınız uygulamadan çıkış yapın ve sorunun çözülüp, çözülmediğine göz atın. Eğer problem çözülmüşse bunun anlamı sunucu ya da Proxy konusunda yeni bir çözüm düşünmek.

Google Play Uygulamasında Force Stop Kullanın (Durmaya Zorla)

Bunun için ilk olarak telefonunuzun ayarlar menüsünü açın ve ardından uygulamalar yazısına tıklayın.  Açılan listeden Google Play uygulamasını bulduktan sonra, ekranda görünen durmaya zorla düğmesine basın. Ardından uygulamaya tekrar dönerek, çalışıp, çalışmadığına göz atın.

Google Play Önbellek ve Verileri Temizleyin

Bunu yapmak için, yine yukarıda verdiğimiz adresi takip etmeniz gerek. Ancak buraya eriştiğiniz sayfada, storage seçeneğine tıklayın ve önbellek – veri temizleme butonlarını ayrı ayrı kullanın. Ardından ekrana geri dönün de listeden Google Play Services seçeneğini bulun. Aynı aşamaları bunun için de yaptıktan sonra cihazı yeniden başlatın.

Tarih ve Saati Kontrol Edin

Yanlış tarih ve saat, bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda soruna sebep olabiliyor. Örnek olarak bilgisayar saatinizi geçmiş bir tarihe alırsanız, internet erişimi yapamazsınız. Karşınıza çıkan Google uyarı ekranı, size tarih ve saatinizin yanlış olduğunu söyleyecektir. Bu sebeple akıllı telefonunuzun saat ve tarihine bakın.
Eğer bir yanlışlık olduğunu görürseniz, akıllı telefonun ayarlar sekmesine girin ve alt kategoriler altından tarih ve saat ayarlarını seçin. Ardından otomatik tarih ve saat butonunu kullanın. Yine isterseniz, manuel bir şekilde gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Eğer sorun tarih ve saatse, büyük ihtimalle sorununuz çözülecek.

Google Play Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın

Eğer tercihleri sıfırlarsanız, sorunun çözülme imkânı da mevcut. Bunun için tüm yapmanız gereken, ilk olarak telefonun ayarlar sayfasına ulaşmak. Ardından uygulamalar menüsüne girin ve ekranın sağ üç köşesinde göreceğiniz, alt alta üst nokta işaretine basın. Karşınıza gelen seçenekler içerisinden Reset App Preferences, yani uygulama tercihlerini sıfırlayın yazısını seçin. Bundan sonra işlem, kendiliğinden yapılacak.

Google Play Uygulama Güncellemelerini Kaldırın

Bazı indirme sorununda güncellemeler de indirme problemine kaynak olabiliyor. Bunun için güncellemeleri kaldırıp, tekrar güncelleme alırsanız problem de çözülebilir. Burada tüm güncelleme otomatik olduğu için sizin yapmanız gereken şey sadece güncellemeleri kaldırdıktan sonra, Google Play Store’a giriş yapmak.  Ardından uygulama, sizin için mevcut güncellemeleri tespit ederek, otomatik şekilde indirecek.
Google Play Uygulama güncellemelerini kaldırmak için, akıllı telefonun ayarlar menüsüne erişmeniz gerek. Ardından uygulamalar üzerinde değişiklik yapmak için uygulamalar sekmesine gidin ve burada Google Play Store uygulamasını bularak, devre dışı bırak butonunu kullanın. Ardından gelen onay penceresinde tekrar devre dışı bırak seçeneğine tıklamanız gerek. Böylece tüm güncellemeler telefondan kaldırılacak. Ardından tekrar aktif hale getirin ve uygulamaya yeniden giriş yapın. Bundan sonra bahsettiğimiz üzere, program tüm güncellemeleri kendi kontrol edecek.
Eğer Google Play Uygulama İndirme Sorunu yaşıyorsanız, bu çözümlerden bir tanesi sizin için cevap. Dolayısıyla bu yöntemleri tek tek kontrol ederseniz, bir tanesi ile çözüme kavuşabilirsiniz. Ancak sorunun kaynağı bilinemeyeceği için, her yöntemden sonra uygulamaya girerek, sorunun çözülüp çözülmediği kontrol etmeniz gerek. Böylece teker teker deneyerek sorunun ne olduğunu bulduktan sonra çözebilir, böylece Google Play Store uygulamasını yeniden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Oyun Haberleri ve Hata Çözümlerini, Rehber Makaleleri ile sizleri buluşturuyor ve her şeyden ilk haberdar olmanızı sağlıyorum. Furkann.net adresinden detaylı bilgilerime erişebilirsiniz.

Yorum Yap