1. Ana Sayfa
  2. Blog
  3. Ekranı Kırık ve USB Hata Ayıklama Modu Kapalı Modu Kapalı Telefondan Veri Nasıl Kurtarılır

Ekranı Kırık ve USB Hata Ayıklama Modu Kapalı Modu Kapalı Telefondan Veri Nasıl Kurtarılır

Ekranı Kırık ve USB Hata Ayıklama Modu Kapalı Modu Kapalı Telefondan Veri Nasıl Kurtarılır

Ekranı Kırık ve USB Hata Ayıklama Modu Kapalı Modu Kapalı Telefondan Veri Nasıl Kurtarılır?

Günümüzde pek çok insan, telefonlarında pek çok veri saklıyor. Ancak bazı durumlarda bu bilgilerin kurtarılması durumu ortaya çıkabiliyor. Ancak telefonun ekranı kırık ve USB hata ayıklama modu kapalı olması durumunda insanlar çoğu kez ne yapması gerektiğini bilemiyor. Peki, bu durumdaki bir telefondan nasıl veri kurtarılır?

Android Telefondan Veri Kurtarma

Eğer telefonunuzda ekran kırıksa ancak görüntü gitmemişse ve cihazınızın OTG desteği mevcutsa, bu durumda verilerinizi kurtarabilirsiniz. Bunun için eğer OTG kablonuz yoksa bunlardan bir tane almanız gerekli. Ardından Android işletim sistemli cihazınıza kablo yardımıyla bir Mouse takarak, telefonu kullanabilirsiniz. Taktıktan sonra cihaz ekranında fare imleci belirecek.
Bundan sonra tek yapmanız gereken telefonunuzun ayarlar bölümüne giderek, cihaz hakkında kategorisine girmek. Bu kategori altında yapı numarası yazısını bularak, üst üste yedi kez tıklarsanız, cihaz ekranına geliştirici seçeneklerinin açıldığına dair bir uyarı gelecektir. Ardından geri dönerseniz, bu seçeneklere giriş yapabilirsiniz. Bundan sonra ekranda göreceğiniz USB Hata Ayıklama seçeneğini onaylamanız gerek.
Bu işlemler tamamlandıktan sonra, kişisel bilgisayarınıza yükleyeceğiniz herhangi bir veri kurtarma programı, Android işletim sistemli telefonunuzdan veri kurtarmak için yararlı olacak.
USB Hata Ayıklama Modu Kapalı Telefondan Nasıl Veri Kurtarılır?
Peki, hem ekrandan görüntü alamıyor, hem de USB hata ayıklama modu kapalıysa ne yapmak gerekli? Bu durumda hem Android, hem de IOS sürümü olan Dr.Fone Toolkit adlı programı indirirseniz, verilerinizi kurtarabilirsiniz. Her ne kadar bir dönemler sadece Galaxy Note 3, Note 4, S3, S4, S5 ve S6 gibi bazı Samsung cihazları desteklese de, günümüzde daha yaygın olarak hizmet vermekte. Eğer resmi sitesine giderseniz programı ücretsiz indirebilir, sitede bulunan bilgilendirme videolarını izleyerek, detaylı bilgi alabilirsiniz.
Programı indirip, yükledikten ve giriş yaptıktan sonra ekranda göreceğiniz Data Extraction (Damaged Device) butonuna tıklayın. Ardından karşınıza gelen ekranda contacts, messaging, call history, whatsapp messages and attachments, gallery, audio, videos ve documents seçenekleri arasından hangi dosyaları kurtarmak istiyorsanız altına bir tik işareti koyarak onay verin. Bundan sonra gelen ekranda dokunmatik ekran çalışmıyorsa ilk telefon butonunu, cihaz ekranı açılmıyorsa ikinci işareti seçin. Her işaret altında, açıklama yazısı da bulunuyor.
Ardından telefon modelini ve çeşidini seçin. Ancak burada cihazınızın model ve varyantını doğru seçmeniz gerekli. Zira aksi halde başarısız olunacak. Bunu seçtikten sonra next butonuyla devam ederseniz, program sizden doğru girip girmediğinize dair bir soru ve uyarı ekranı getirecek. Eğer burada textbox içerisine “confirm” yazarsanız, doğru girdiğinizi onaylamış olacaksınız. Eğer bir yanlışlık görmüşseniz, ekranda göreceğiniz “cancel” butonu ile bir önceki işleme dönebilirsiniz.
Bundan sonra telefonunuzu indirme moduna almanız gerekli. Bunun için telefon kapalı değilse, ilk olarak kapatmanız gerekli.  Ardından güç, ana ekran ve ses azaltma butonlarına aynı anda dokunarak, telefonun titreşmesini bekleyin. Bundan sonra ses arttırma düğmesine dokunun.
Tüm bu işlemler ardından, indirdiğiniz program akıllı cihazınızdaki verileri incelemeye başlayacak ve ardından yüklemeleri yapacak. Bu aşama sonra erdiğinde, size kurtarılabilir tüm dosyaları gösterecek. Bunlar arasından istediklerini seçerek, sağ altta bulunan “recover” butonuna basarsanız, kurtarma işlemi başlayacak. Tabi ardından dosyaları nereye kurtarmanızı da seçmeniz gerekli.
Eğer tüm bu işlemleri doğru yaparsanız, tüm veriler kurtarılabilmekte. Ancak bir yerde sorun yaşamışsanız, cihaz modelini doğru girmemiş olmanız ya da telefonu download moduna alamamış olmanız muhtemel. Bu sebeple tüm işlemleri tekrar yapmanız önerilir.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Oyun Haberleri ve Hata Çözümlerini, Rehber Makaleleri ile sizleri buluşturuyor ve her şeyden ilk haberdar olmanızı sağlıyorum. Furkann.net adresinden detaylı bilgilerime erişebilirsiniz.

Yorum Yap