1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?
  3. Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır 2021

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır 2021


Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır 2021

En iyi 9 adım ile bilgisayarınızı gerçek gücüne kavuşturun.

Windows 10’u nasıl hızlandıracağımız er ya da geç bir gün ihtiyacımız olacaktır. Windows işletim sistemleri büyük miktarda sistem kaynağını kullanan özelliklere sahiptir. Bu kaynak zamanla bilgisayarınızın performansını azaltır. Yapacağımız adımları her ay tekrarlamakta yarar var.

Yapacaklarımız klavye kullanmasını bilen herkesin yapabileceği, karmakarışık bir yapıya sahip değildir. Sırasıyla uygulamaya başlayalım işte

1.    Bilgisayarınızı yeniden başlatın

Bu çok kolay bir adım gibi gözükebilir. Çoğu kullanıcı bilgisayarlarını günlerce hatta haftalarca açık tutar. Yeniden başlatmamızın sebebi daha önce başlamış olan tüm işlemler birikmiş olabilir. Her şeye başlamak için ilk adımımız yeniden başlatmak olacaktır.
Çalışmalarınızı kaydettiğinize emin olun. Bilgisayarda Windows menüsü görüntülenemeyecek kadar yavaşladıysa güç tuşuna basılı tutarak manuel olarak kapatabilirsiniz.

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021
Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021

2.    Korkulan Güncellemeler

Güncellemeleri yapmaktan haz almasak da bunu yapmamamız, gelen güncellemeler ile iyileştirmeleri kaçırmamıza neden olur. Gelen güncellemeler boyutları küçük olduğu kadar bazı güncellemeler büyük ölçüde değişikliğe gider ve verimliliği üst düzeye kadar çıkartır.
Eğer güncelleme bildirimlerini almıyorsanız manuel olarak Windows arama çubuğuna “Güncelleme” yazarak güncelleme ayarlarına gelin ve “Güncellemeleri Kontrol Et” butonuna tıklayın.
Not: Güncellemeye başlamadan önce açık olan programları kapatın. Güncelleme esnasında bilgisayarınız yeniden başlayabilir.

3.    Başlangıç Uygulamaları

Bilgisayar, çok fazla çalışan işlemlerden dolayı yavaşlayabilir. Bunun en büyük nedeni siz oturumu açtığınız zaman hemen ardından gelen otomatik olarak çalışan programlardır. (Discord,Spotify,Steam)
Başlangıç programlarınızı kontrol etmek için, Görev yöneticini açın (CTRL+ALT+DEL) ve sekmeler kısmından “Başlangıç” bölümüne gelin. Sekmeye geldiğiniz zaman Sağ sütunda bulunan “Başlangıç Etkisi” değerlerine dikkat edin. Yüksek olanlar sisteminizi yavaşlatmasında en büyük etkenlerdir.
Eğer oturum açma sırasında yavaşlamak istemiyorsanız size uygun olmayanlara sağ tıklayın ve devre dışı bırakın.

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021
Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021

4.    Disk Temizleme Aracı

Disk temizleme aracı çoğu kullanıcın kullanmadığı ama etkisi büyük bir Windows yardımcı uygulamasıdır. Küçük resimleri, indirilen program ve dosyaları, web sayfalarındaki çerezlerinizi temizlemek için kullanabilirsiniz.
Başlatmak için Windows arama çubuğuna “Disk Temizleme” yazın. Program size kaldırılacak gereksiz dosya seçeneklerini gösterecektir. Tek yapmanız gereken onay kutularını işaretlemeniz. Başlatmak için “Sistem Dosyalarını Temizle” tıklayın. Program sayesinden gereksiz alanlar temizlenecek ve bilgisayarınız gücüne kavuşmaya bir adım daha atacaktır. Özellikle indirilenler klasörünü temizlemeyi unutmayın.

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021
Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021

5.    Kullanılmayan Programları Kaldırın

Çoğu bilgisayar satıcıları gereksiz ve büyük boyutlu 3.Parti yazılımlar ile yüklü gelir. Hiç kullanmadığınız bu programlar gereksiz alan ve çalışmaları nedeni ile bilgisayarınıza yük olur.
Otomatik yedekli programlar depolama biriminizde gereksiz yer kaplar ve hızınızı etkiler. Bunları Kontrol etmek için Denetim Masasına giriş yapın. Sırasıyla; Programlar>Program ve Özellikler>Bir programı kaldır
Artık ihtiyacınız olmayan programlar için sağ tıklayıp kaldır seçeneğine tıklayın. Bilgisayarınız sizden izin isteyebilir.

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021
Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021

6.    Arka Plan ve Gereksiz özellikleri Kapatın

Kullanıcılar için özel efektler oldukça fazladır. Windows temel olarak çok fazla animasyon ve renk geçişleri vardır ve bunlarda bilgisayarınızın hızını etkiler.
Bilgisayarınızı temiz ve kullanışlı ayarlar için Windows menüsünden “Sistem” kısmına ve oradan da “Gelişmiş Ayarlar” Sekmesine giriş yapıp “Performans Ayarları” seçin.
Görsel efektler sekmesinin altında Performans ayarlını Animasyonlar ve Renk geçişlerini kapatacak şekilde tik işaretlerini kaldırın. Eğer farklı görmek istemediğiniz ayarlar var ise onları da seçebilirsiniz. Değişikliği kaydedin ve sekmeyi kapatın.

Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021
Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır 2021

7.    RAM’inizi yükseltin

Bilgisayarınızın genel hızı, sanal bellek(ram) miktarını güçlendirmek büyük ölçüde yavaşlamanın önüne geçecektir. 2021 İtibari ile tavsiye ettiğimiz en az 4GB ram tavsiyesidir.
Bilgisayarınızda Ram’leri yerleştirebileceğiniz yuva sayıları vardır. Bunları öğrenmek için Görev Yöneticisini açın ve ardından “Performans” sekmesine gelin. Yuva sayısını ve DDR kaç olduğunu da görebileceksiniz.

8.    SSD Kullanın

SSD’ler Flash belleklerde kullanılan sistemleri kullanır. Normal Hard disklerin yanı sıra daha hızlı yazma ve okuma gücüne sahiptirler.
Normal hard disklere göre daha pahalı olan bu depolama birimleri verdiğiniz paraya değecek kadar önemli ölçüde hıza sahiptir ve bilgisayarınızı kat ve kat daha hızlı çalıştıracaktır.

9.    Sistem Bakım Modu

Sistem bakım modu, Güncellemeleri ve kötü amaçlı yazılımları kontrol eden basit ama işlevli bir yardımcı programdır.
Sistem bakım modu normal şartlarda bilgisayar boş durumlarda arka planda çalışır ancak hızınızda bir yavaşlama hissederseniz manuel olarak çalıştırabilirsiniz.
Başlatmak için Denetim masasını açın, “Sistem ve Güvenlik” ve sonrasında “Güvenlik ve Bakım” tıklayın. Bakım seçeneklerinden Bakımı başlata tıklayın. Açık dosya varsa kapatmayı unutmayın.

Bilgisayar Nasıl Hızlandırılır 2021‘adlı makalemiz bu kadardı. Yorumlarda Hızlandırma Hakkında bilgi vermek ister misin ?

Uygun Fiyata Windows Satın Almak için : Buraya Bir Bakın
Hiç Şekilli İsminizi Yazdınız mı ? : Şekilli İsim Yazma Aracı

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Oyun Haberleri ve Hata Çözümlerini, Rehber Makaleleri ile sizleri buluşturuyor ve her şeyden ilk haberdar olmanızı sağlıyorum. Furkann.net adresinden detaylı bilgilerime erişebilirsiniz.

Yorum Yap