İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?
 3. Android Uygulamaları, SD Karta (Hafıza Kartı) Nasıl Taşınır?

Android Uygulamaları, SD Karta (Hafıza Kartı) Nasıl Taşınır?

featured

Akıllı telefonlar, günümüzde hayatımızda en önemli yeri kaplıyor. Her ne kadar pek çok özelliği ile hayatımızı daha kolay bir hale getirse de, telefonlarda hafıza sorunu sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Bu durumda telefona herhangi bir uygulama yükleme durumu olduğunda büyük bir soruna sebep oluyor. Bu nedenle uygulamaları SD Karta taşımak, kişileri büyük bir dertten kurtarıyor.
Ancak bazı durumlarda uygulamaların, SD karta taşınma problemi yaşanabiliyor. Böylece uygulamalar telefonda bir yük yaptığı için, akıllı telefon da zamanla yavaşlamaya ve ısınmaya başlıyor ve performans düşüklüğü söz konusu oluyor. Peki, bu duruma nasıl çözüm getirilir?

MicroSD Kart

Eğer telefonunuzun hafızasını rahatlatmak istiyorsanız, Micro SD kartınızı bir nevi dâhili depolama alanı olarak tercih edebilirsiniz.
Bunun için önce akıllı telefonunuza Micro SD Kart takın.  Bundan hemen sonra telefon kartı algılayacak ve size durumla ilgili bir bildirim yollayacak. Eğer bu bildirime tıklayarak “ayarla” seçeneğine dokunursanız, karşınıza “dâhili depolama alanı olarak kullan” seçeneği gelecek. Bunu seçerseniz, artık uygulamaları buraya taşıyabilirsiniz.

Android Oreo Sisteminde SD Kart

Eğer akıllı telefonunuz Android Oreo işletim sistemine sahipse, uygulamaları karta taşıyabilmek için ilk olarak ayarlara gitmeniz gerekli. Ardından uygulamalar ve bildirimler sekmesine girerek, uygulama bildirilerine gitmeniz şart. Açılan listede hangi uygulamaları taşımak istiyorsanız, bunlara dokunun ve burada depolama alanına dokunun ve kullanılan depolama alanını seçin. Bu ekranda harici depolama alanını seçerek, “taşı” butonuna tıklayın.
Android Nougat SD Kart
Eğer cihazınız Android Nougat işletim sistemine sahipse, öncelikle cihazınızın ayarlar sekmesine giderek, uygulamalar butonuna tıklayın. Ardından hangi uygulamayı taşımak istiyorsanız bunu seçin ve depolama seçeneğine tıklayın. Ardından gördüğünüz “değiştir” düğmesine tıklayarak, depolama alanını depolamadan, SD Kart şeklinde ayarlayabilirsiniz.
Android Marschmallow SD Kart
Android Marschmallow’da uygulamalar nasıl SD Karta taşınır? Bunun için öncelikle Android Marschmallow sistemli telefonunuzun ayarlar sekmesine giderek, uygulamalar kategorisine girin.  Arkasından SD kartınıza taşımak istediğiniz uygulamayı bulun ve tıklayarak depolama butonuna tıklayın. Ardından depolama şeklini, SD kart olarak değiştirin.
Android Lollipop SD Kart
Bu işletim sisteminde uygulamaları SD karta taşıyabilmek için, ilk önce ayarlar sekmesine giderek, uygulamalar kategorisine giriş yapın. Bundan sonra değiştirmeyi istediğiniz uygulamayı açılan listeden bularak, depolama seçeneğine dokunun. Açılan sayfada SD Karta dokunursanız, uygulamanın kurulu olduğu yeri değiştirebilirsiniz.
Ancak kısa süre içinde göreceğiniz üzere, her uygulama SD Kart üzerine taşınmıyor. Peki, bu durumun bir çözümü yok mu? Eğer telefonunuz root destekliyse, taşınması mümkün olmayan uygulamaları da taşıyabilirsiniz.

Root Yaparak Uygulama Taşıma

Öncelikle her telefonun root ayarının olmadığını bilmeniz gerek. Eğer root desteğiniz yoksa, bu seçeneği kullanmanız mümkün değil. Aşağıda anlatacağımız yöntemler, sadece root ayarı mevcut olan cihazlar için geçerli. Eğer konudan emin değilseniz, telefon modeliniz üzerinde Google araştırması yaparsanız, bu konuyu hemen öğrenebilirsiniz.
Root yaparak SD karta uygulama taşımak için, ilk olarak cihazınıza Link2SD adlı uygulamayı yükleyin. Uygulama indirilip, yüklendikten sonra açarak taşımak istediğiniz Android uygulamalarını hızlı bir şekilde SD karta geçirin.
Yazımızda bahsettiğimiz bu yöntemler, uygulamalarınızı SD kartınıza taşıma fırsatı verir. Ancak taşımak istediğiniz uygulamanın sistem tarafından taşınmasına izin verilmiyorsa, tek seçeneğiniz root yapmak. Ancak bunu yapmadan önce, bu uygulamanın telefonu garanti dışarısında bırakabildiğini de bilmeniz gerek. Eğer root ile uygulama taşımak istiyorsanız, yukarıda anlattığımız şekilde yapabilirsiniz. Tabi burada cihazınız root destekli olmak zorunda.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Oyun Haberleri ve Hata Çözümlerini, Rehber Makaleleri ile sizleri buluşturuyor ve her şeyden ilk haberdar olmanızı sağlıyorum. Furkann.net adresinden detaylı bilgilerime erişebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. teşekkürler

 2. 4 ay önce

  root yapmayı bir türlü beceremedik

Yapılan Yorumlar
 1. 5 ay önce

  İşimi gördü eyvallah.

 2. teşekkürler

 3. 4 ay önce

  Huawei P9 Lite telefonuma android 8 güncellemesi geldi. Bu güncelleme ile birlikte uygulama taşımayı kaldırmışlar.

 4. 4 ay önce

  hallettim sağol admin

 5. 4 ay önce

  root yapmayı bir türlü beceremedik

 6. teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir