İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hata Çözümleri
  3. Android Telefon Sim Kart Okumuyor

Android Telefon Sim Kart Okumuyor

featured

Cep telefonları, günlük hayatta en çok kullanılan teknolojik cihazlar arasında. Ancak bazı durumlarda Android telefonlarda Sim Kart okuma hatasıyla karşı karşıya kalınabiliyor. Peki, bu durumda ne yapılmalı? Eğer ara sıra telefonunuz Sim Kartınızı okumuyorsa, bu bilgiler size yardımcı olacak.

Sim Kartın Açık Olup Olmadığına Bakın

Sim Kart yuvasına takılı da olsa, bu durum onun açık olduğunu göstermemekte. Eğer telefonunuzda ayarlar simgesine dokunarak, şebeke ve internet, ardından da Sim Kartlar yolunu izlerseniz, bunu öğrenebilirsiniz. Sim Kartlar yanında görülen kaydırılabilir yere dokunursanız, eğer Sim Kart kapalıysa açık hale gelir. Ancak bazı telefonlarda bu ayar, Sim Kart Yöneticisi başlığı altında bulunuyor. Eğer ayarlara giderek, Sim Kart yöneticisini seçerseniz, açılan ekran size takılı Sim Kartı gösterecektir. Eğer üzerine dokunursanız, açık olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer kapalıysa, açık hale getirmek, Sim Kartın okunmasını sağlayacak.

Telefonu Yeniden Başlatın

Bu seçenek, denemiz gereken ilk yöntem. Eğer Sim Kartınız aniden okunmamaya başlamışsa, telefonu kapatıp, yeniden açmak buna bir çözüm getirebilir. Eğer telefonunuzu nasıl yeniden başlatacağınızı bilmiyorsanız, güç tuşuna uzun süre basılı tutunca karşınızı bir ekran gelecek. Eğer buradan yeniden başlat seçeneğine dokunursanız, telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

Doğru Şebeke Operatörüne Geçin

Bazı durumlarda Android ayarlarında seçili operatör, Sim Kart sağlayıcısı operatör ile farklı olmakta. Peki, bu nasıl değiştirilir? Eğer ayarlara girerek ardından mobil şebekelere dokunursanız, burada şebeke operatörleri seçeneğini görebilirsiniz. Buraya tıklayarak, şebekeleri ara butonuna basarsanız, sorununuz çözülebilir.

Ağ Modunu Değiştirmek

Bazı durumlarda ağ modu da Sim Kartın okunmasına engel olabilmekte. Eğer yukarıdaki yöntemleri denemişseniz ve hâlâ görünmüyorsa, bu seçeneği ed kullanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak telefonunuzun ayarlar sekmesini açın ve mobil şebekeler, ardından da şebeke moduna giriş yapın. Burada göreceğiniz üzere LTE/WCDMA/GSM (otomatik bağlantı) yazılı.  Ancak yeni modellerde LTE/3G/2G ibaresi mevcut. Eğer buna dokunursanız, bu sorunu çözebilirsiniz.

Sim Kartı ve Bataryayı Çıkarıp Takın

Bu yöntem, en kolay ve çözüm olabilecek seçenekler arasında. Bunun için ilk önce telefonunuzu kapatın ve biraz bekledikten sonra batarya ve Sim Kartı çıkartın. 1-2 dakika bekledikten sonra tekrar takın ve sorunun çözülüp, çözülmediğine bakın.

Ağ APN Ayarlarını Yapın

APN ayarlarını yapmak, sizin için Sim Kart okuma problemini çözebilir. Eğer telefon ayarlarına giriş yaparak, ağ ve internet seçeneğini seçerseniz, burada karşınıza çıkan seçenekler arasında mobil ağ yazısını görebilirsiniz. Ardından gelişmiş yazısına tıklayarak, erişim noktası adları seçeneğine giderseniz, gerekli değişiklikleri ve eklemeleri yapabilirsiniz.
Ancak bazı telefonlarda erişim noktası adları, ayarlar uygulaması üzerinden, mobil ağlar aracılığıyla doğrudan erişilebiliyor.

Güvenli Modu Deneyin

Eğer telefonunuzu güvenli modda bir süre çalıştırırsanız, sorunun çözülüp, çözülmediğini görebilirsiniz. Sorun devam ediyorsa ve bu durum son günlerde yaşanmaya başlamışsa, yüklemiş olduğunuz son uygulamaları kaldırın ve ardından yeniden test edin.

Önbelleği Temizleyin

Eğer önbellek çok doluysa, bazen Sim Kart hatası olabilmekte. Eğer telefon önbelleğini temizlerseniz, bu duruma bir çözüm bulabilirsiniz. Bunun için telefonun ayarlar menüsüne girdikten sonra depolama altından dâhili depolamaya girerek, önbelleğe alınmış verilere girerseniz, gerekli temizlemeyi yapabilirsiniz.

Uçak Modunu Deneyin

Uçak modunu açıp, kapatmak, Sim Kartı da açıp kapatıyor. Bu nedenle uçak modunu aktif yapıp, biraz bekledikten sonra tekrar kapatırsanız, sorununuz çözülebilir. Uçak modunu açmak için telefonunuzun üst menü ekranını aşağı kaydırmanız yeterli. Ardından çıkan simgeler arasında uçak modu kolaylıkla görülebilir.
Eğer Sim Kartınızda bir sorun olmadığını düşünüyorsanız, bu seçenekleri deneyerek sorunu çözme imkânınız bulunmakta. Bu seçenekleri istediğiniz sırayla deneyerek, bir cevap bulabilirsiniz. Ancak öncelikle batarya ve yeniden başlatma, uçak modunu açma ve Sim Kart ile Batarya çıkarma gibi daha kolay seçenekleri denerseniz, bir çözüm bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Oyun Haberleri ve Hata Çözümlerini, Rehber Makaleleri ile sizleri buluşturuyor ve her şeyden ilk haberdar olmanızı sağlıyorum. Furkann.net adresinden detaylı bilgilerime erişebilirsiniz.

Yorum Yap